2018-04-17 08:14:46

"Fizjoterapia Ambulatoryjna" w Szpitalu "Góka"

Szpital "Górka" zaprasza na zabiegi realizowane w ramach FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ!

30629444_1740936389299152_4765166451411648512_o.jpg 

pozostale aktualnosci


Zobacz

Oddział Okulistyczny

Patronat naukowy i kliniczny:  prof. dr hab. n. med.  Robert Rejdak

1. LECZENIE SZPITALNE:

- OKULISTYKA - ZESPÓŁ CHIRURGII JEDNEGO DNIA

Zabieg fakoemulsyfikacji – usunięcie zaćmy

 Zaćma (katarakta) jest to zmętnienie soczewki oka doprowadzające do zniekształcenia widzenia. Zaćma jest bezbolesną chorobą, której częstość występowania rośnie wraz z wiekiem pacjenta. Jest wiele przyczyn tej choroby, m.in.

 • Zaawansowany wiek tzw. zaćma starcza (najczęstsza przyczyna),
 • W przebiegu niektórych chorób:
  • Cukrzycy,
  • Jaskry,
  • Retinopatii barwnikowej,
  • Galaktozemii,
 • Sterydoterapii (stosowanie kortyzolu),
 • A nawet po urazach tępych lub penetrujących gałkę oczną.

Jak leczy się zaćmę?


Zaćmę leczy się wyłącznie chirurgicznie. Stosuje się fakoemulsyfikację soczewki. Rok rocznie miliony osób poddają się temu zabiegowi z doskonałym skutkiem. Obecnie jest to najbezpieczniejsza metoda, która umożliwia pacjentowi bardzo szybki powrót do normalnego funkcjonowania.

Jak przebiega zabieg fakoemulsyfikacji soczewki?

 

 • Znieczulenie: miejscowe kroplowe, pacjent zachowuje pełną świadomość i kontakt z lekarzem podczas trwania całego zabiegu
 • Operacja jest przeprowadzana wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza okulistę
 • Czas trwania zabiegu: ok. 20 minut, a w ciągu godziny po zabiegu pacjent jest wypisywany do domu 

 

Zabieg fakoemulsyfikacji krok po kroku

 • Wykonanie bardzo małego nacięcia na brzegu rogówki (2,2-2,8mm). Małe nacięcie umożliwia niestosowanie żadnych szwów przez co pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu związanego z ich posiadaniem.
 • Zmętniała soczewka jest zmiękczana ultradźwiękami, aby można było ją łatwo usunąć. W bardzo rzadkich przypadkach, gdy soczewka jest zbyt twarda, by ją usunąć w powyższy sposób, stosuje się metodę pośrednią. Wtedy wykonuje się większy otwór w celu usunięcia zmętniałej soczewki, co pociąga za sobą stosowanie szwów.
 • Następnie wszczepia się soczewkę sztuczną IOL (Intra Ocular Lens). Przed zabiegiem jej typ jest dobierany przez lekarza okulistę (tabela na kolejnej stronie opisuje każdy typ soczewki IOL). Podczas całego zabiegu lekarz okulista korzysta ze specjalnego mikroskopu, co gwarantuje najwyższą precyzję ruchów.

Zalecenia po zabiegu

 • Należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.
 • Bezpośrednio po zabiegu nie wolno pocierać oczu oraz należy unikać ich nadmiernego zwilżania
 • Dzień po zabiegu pacjent może podjąć podstawowe czynności, takie jak czytanie i oglądanie telewizji. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych podczas pierwszej doby po operacji.
 • Od dwóch do siedmiu dni można powrócić do pracy.
 • Lekarze zazwyczaj zalecają unikanie obciążających czynności przez minimum dwa tygodnie od zabiegu.

 

2. LECZENIE SZPITALNE:

- LECZENIE NEOWASKULARNEJ ( WYSIĘKOWEJ ) POSTACI ZWYRODNIENIE PLAMKI ZWIĄZANEGO Z WIEKIEM (AMD)

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem - (w języku angielskim Age-related Macular Degeneration) - AMD można określić jako epidemię ślepoty XXI wieku – rocznie na świecie przybywa ok. 500 tys. chorych. Szacuje się, że w Polsce w ciągu roku przybywa ponad 20 tys. nowych przypadków wysiękowego AMD.

 

 Zrozumieć AMD

AMD to  choroba siatkówki oka. Siatkówka to cienka jak papier tkanka wyścielająca tylną część wnętrza oka. Światłoczułe komórki siatkówki odpowiadają za konwersję światła na impulsy elektryczne, które są przesyłane za pośrednictwem nerwu wzrokowego do interpretacji w mózgu. W samym centrum siatkówki znajduje się najważniejszy obszar - plamka żółta, nazywany powszechnie plamką. Plamka zawiera najwyższe stężenia światłoczułych komórek - pręciki, które są odpowiedzialne za ostre, szczegółowe, widzenie centralne - czyli wszystko to, co widzimy w centrum naszego pola widzenia, kiedy na przykład rozpoznajemy twarze innych ludzi,  czytamy, prowadzimy samochód itp.
U chorego na  AMD pręciki w rejonie plamki zaczynają obumierać, co powoduje powstawanie plam w polu widzenia i zniekształcenia

AMD jest główną przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 60 roku życia.
 • Mokre (wysiękowe) AMD
  Mokre zwyrodnienie plamki żółtej występuje wtedy, gdy pod siatkówką zaczynają rozwijać się nieprawidłowe naczynia krwionośne, prowadząc do uszkodzenia i śmierci fotoreceptorów jak i komórek nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE), które odżywiają fotoreceptory. Początkowo pojawiają się przerwania ciągłości błony Brucha, zazwyczaj w pobliżu miejsc nagromadzenia druzów i zaczynają się rozwijać oraz wrastać w  siatkówkę nowe naczynia krwionośne. Proces nosi nazwę neowaskularyzacji. Naczynia te są przyczyną zniekształcenia powierzchni siatkówki.  Są bardzo delikatne, łatwo pękają i mogą być źródłem krwotoków prowadzących do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki w postaci włóknistych blizn.
  Wszystkie te zaburzenia skutkują  upośledzeniem centralnego widzenia, które może być nieostre. Obraz może być zamazany, krzywy, przesłonięty różnej wielkości i różnej jasności plamami.

FAKTY:

AMD suche i wysiękowe może występować jednocześnie i to w jednym oku.
Można też mieć suche AMD w jednym a mokre w drugim oku.
Postęp choroby może odbywać się powoli lub szybko.
Mokre AMD postępuje zawsze dużo szybciej niż suche i w krótkim czasie, nawet w ciągu kilku tygodni może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku!
Suche AMD może doprowadzić do utraty widzenia, nie przechodząc w mokre.
Możliwe i częste jest również przejście postaci suchej  w postać mokrą - już na wczesnym etapie.

 

Informacje pochodzą ze strony: www.okulista.pl

 

Zespół lekarski:

Ordynator: lek. med. Piotr Najkowski

Szef zespołu operującego: prof. dr hab. n. med.  Robert Rejdak

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Robert_Rejdak

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/robert-rejdak-ratuje-oczy-po-najciezszych-urazach-i-wypadkach,218288.html

 

 

Pielęgniarka oddziałowa: mgr Krystyna Lesiak

 

Numery telefonów:

Oddział Okulistyczny: 41 370 34 49

Rejestracja Okulistyczna :  41 370 34 18