2016-12-12 08:39:34

Święty Mikołaj w Szpitalu


DSC_0180.JPG 

2016-11-28 09:46:34

„Twoje zdrowie w Twoich rękach – Moda na zdrowie”

W dniu 24.11.2016 Dyrektor  Jadwiga Karcz zorganizowała w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym „Górka” spotkanie edukacyjne dla dzieci pt. „Twoje zdrowie
w Twoich rękach – Moda na zdrowie”. 

20161124_153453_1.jpg 

pozostale aktualnosci


Zobacz

Strona główna

"Górka" otwiera się na potrzeby pacjentów - rusza okulistyka!

20171012_105706.jpg

   Jeszcze w tym miesiącu Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno – Rehabilitacyjny „Górka” rozpocznie świadczenia usług z zakresu okulistyki jednego dnia. Do kanonu zabiegów wchodzi operacyjne usuwanie zaćmy, a dodatkowo specjaliści wprowadzą dla pacjentów programy lekowe, czyli ułatwią im dostęp do leków, które nie refundowane są horrendalnie drogie.
W związku z tymi nowinkami postanowiliśmy przepytać na tę okoliczność dyrekcję i specjalistów z ośrodka. W rozmowie z Kariną Lechowską, dyrektor Jadwiga Karcz i doktor Piotr Najkowski przekonują, że Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno – Rehabilitacyjny „Górka” rozwija się z korzyścią dla młodszych i starszych pacjentów, a podjęte działania są odpowiedzią na potrzeby społeczności. Starania i otrzymanie kontraktu na okulistykę są dowodem na to, że „Górka” trzyma się dobrze i jest pokłosiem walki o wpisanie na listę sieci szpitali. 

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym z Dyrektor Szpitala "Górka" Jadwigą Karcz i Ordynatorem Oddziału Okulistycznego lek. med. Piotrem Najkowskim. 

 

http://www.tygodnikponidzia.pl/gorka-otwiera-sie-na-potrzeby-pacjentow-rusza-okulistyka/

źródło: tygodnikponidzia.pl

Okulistyka w Szpitalu w Busku - Zdroju. Nasza placówka poszerza zakres świadczeń.

okulistyka_G__RKA.jpg

 Informujemy Państwa, że dzięki staraniom Zarządu Uzdrowiska Busko - Zdrój S. A. oraz Dyrekcji Specjalistycznego Szpitla Ortopedyczno - Rehabilitacyjnego "Górka", już od października bieżącego roku Szpital będzie świadczył usługi z zakresu okulistyki jednego dnia. Wśród realizowanych zabiegów znajdzie się m.in. operacyjne usuwanie zaćmy. Dzięki pomyślnemu rozstrzygnięciu postępowania konkursowego "Górka" poszerza zakres świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabiegi usunięcia zaćmy wykonywane zarówno w ramach umowy z NFZ, jak również w trybie komercyjnym.

Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny "Górka" słynie z doświadczonych specjalistów. Wśród nich znajdzie się zespół lekarzy z Kliniki Okulistyki w Lublinie pod kierownictwem prof. dr hab n. med. Roberta Rejdaka ( Kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej UM w Lublinie), oraz prowadzący już w Busku-Zdroju praktykę okulistyczną le. med. Piotr Najkowski.

 "Rozszerzając zakres świadczonych usług staramy się jak najpełniej wykorzystać szanse, jakie daje nowoczesny blok operacyjny Szpitala. Chcemy, aby w maksymalnym stopniu służył Pacjentom" - powiedział Wojciech Legawiec, Prezes Zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój" S. A.

  Zabieg Latarjet w Specjalistycznym Szpitalu "Górka"

SHOULDER_PAIN_1.jpg

W dn. 1 września w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym GÓRKA w Busku-Zdroju zostanie wykonany po raz pierwszy w tym ośrodku zabieg Latarjet. W asyście specjalistów z GÓRKI operował będzie dr n. med. Roman Brzóska, który na co dzień jest związany ze Szpitalem Św. Łukasza
w Bielsku Białej. To zabieg z zakresu artroskopii stawu barkowego, realizowany u pacjentów z niestabilnością stawu barkowego. Polega on na przeniesieniu wyrostka kruczego na przedni brzeg panewki. Warto wspomnieć,
że Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny GÓRKA realizuje rocznie ponad 150 zabiegów z zakresu artroskopii barku operując na tkankach miękkich. Ten konkretny zabieg zostanie natomiast wykonany na tkance kostnej. Dr Roman Brzóska - Prezydent sekcji barkowej Europejskiego Stowarzyszenia Ortopedii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii od dłuższego już czasu współpracuje z ortopedami z Górki, w tym ze Sławomirem Marcinkowskim oraz Michałem Śledzikiem.

Skrzywieni od dziecka

DSCN2754.JPG 

Coraz więcej osób ma wady postawy, coraz częściej schorzenia takie dotykają dzieci, poważne problemy z kręgosłupem miewają już uczniowie zerówek. Komplikacje związane z kręgosłupem są w czołówce na liście chorób cywilizacyjnych. To prawdziwa plaga - alarmują specjaliści.

Mało ruchu, siedzący tryb życia a przy tym okres, w którym organizm szybko rośnie. To właściwie "przepis" na problemy z kręgosłupem. U 15-letniego dziś Radka objawiły się one bólami pleców. Okazało się, że chłopak ma poważną wadę postawy. Teraz w Szpitalu "Górka" w Busku-Zdroju przechodzi rehabilitację. Podobnie jak siedemnastoletnia Ola. Ona o tym, że ma skoliozę dowiedziała się w drugiej klasie szkoły podstawowej. - Miałam trzy gorsety podczas mojego leczenia już, a leczę sie 8 lat. Bardzo mi pomogły ćwiczenia i gorset tak samo - opowiada dziewczyna.

Wady postawy u młodych pacjentów to już problem cywilizacyjny - twierdzą lekarze. Ponad 80 procent dzieci ma płaskostopie, koślawe kolana i krzywy kręgosłup. Coraz poważniejsze schorzenia występują już u 5-6-latków. - To jest plaga naszych czasów - uważa dr Dorota Kulińska-Książek.

By temu zaradzić specjaliści z buskiej "Górki" badają uczniów w świętokrzyskich szkołach i placówkach wychowawczych. Na przebadanych ponad sześćset dzieci, ponad połowa ma wadę postawy. - Niektóre dzieci miały znaczny stopień skrzywienia kręgosłupa, taki, który już się nadaje tylko i wyłącznie do operacji - opowiada Jadwiga Karcz, dyrektor szpitala "Górka".

By zastopować ten proces, konieczna jest większa czujność rodziców. I niwelowanie wad postawy we wczesnym stadium.
Wady postawy oprócz bólu i dyskomfortu mogą prowadzić do zaburzeń pracy wielu narządów. Na przykład pogarszać wentylację płuc i utrudniać pracę serca.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału o Naszym Szpitalu: 

 http://kielce.tvp.pl/33599785/skrzywieni-od-dziecka

  

 "Górka" - remont i rozbudowa

Uzdrowisko_BZ__001.jpg 

Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny "Górka" w Busku-Zdroju czeka remont i rozbudowa za ponad trzydzieści milionów złotych. Szpital zyska mobilną kriokomorę, nowy basen i nowoczesne oddziały. Inwestycja jest konieczna, bo pacjentów wciąż przybywa, także spoza regionu.

Do Szpitala "Górka" w Busku-Zdroju na leczenie i rehabilitację przyjeżdża rocznie blisko cztery tysiące pacjentów. Z poradni korzysta sześć tysięcy osób. Pacjenci korzystający ze specjalistycznych zabiegów i rehabilitacji na basenie, bardzo szybko zauważają poprawę stanu zdrowia. - Zanim tutaj byłem to mniej mogłem ruszać tą nogą. A teraz po rehabilitacjach jest lepiej - mówi jeden z pacjentów, Michał Gorgoń. - Trenuję ciężary i lekkoatletykę, więc to jest dla mnie bardzo ważne. Zabiegi tutaj bardzo mi pomagają, głównie na nogi, na plecy - dodaje Łukasz Woźniak. Liliana Adamus przyjeżdża na rehabilitacje z córkę od siedmiu lat. Wybrała to miejsce ze względu na renomę, mimo że ma bliżej do innych tego typu placówek. - Jeszcze brakuje pewnych rzeczy, typu nowe łazienki przystosowane dla wózka, ale ogólnie jest bardzo dobrze - mówią Liliana i Zuzia Adamus pacjentki z województwa śląskiego.

Szpital czeka remont i rozbudowa. Na początek modernizację przejdą oddział rehabilitacji dla dzieci i ortopedii dla dorosłych. Powiększona zostanie też sala terapii zajęciowej. Władze szpitala chcą też zainwestować w nowoczesny sprzęt. Jak mobilna kriokomora oraz nowy aparat RTG. Bo w lecznicy wykonuje się aż osiemset zdjęć miesięcznie. - Nasze klisze wywołwane SA stara metodą. Chcemy unowocześnić aparat - informuje Jadwiga Karcz, dyrektor szpitala "Górka" w Busku-Zdroju. Zostanie dobudowany też nowy pawilon z nowoczesnymi oddziałami. - Będzie mieścił się również nowy oddział przyrodo-leczniczy z nowym basenem. Tak żeby pacjenci skorzystali jak najwięcej z pobytu w naszym szpitalu - dodaje dyrektor Jadwiga Karcz.

Budowa rozpocznie się za dwa lata. Inwestycja kosztuje trzydzieści milionów złotych. Uzdrowisko Busko-Zdrój chce starać się o unijne dofinansowanie inwestycji. Wygląd zmieni też Szkoła Letnia. Przebudowany zostanie park wokół szpitala. Prace będą kosztować ponad pół miliona złotych. 

 Zapraszamy do obejrzenia materiału o Naszym Szpitalu: 

 http://kielce.tvp.pl/33571302/gorka-remont-i-rozbudowa

 

 

 

 

certyfikat.jpgSpecjalistycznym Szpital "Górka" w rankingu wg Tygodnika "Wprost"

ranking.JPG

Magazyn "WPROST" opublikował ranking Najlepszych Szpitali 2017. Na podstawie kilku tysięcy rozesłanych ankiet zostały wybrane najlepsze placówki w Polsce. Czynnikami, które były brane pod uwagę podczas oceniania Szpitali to m. in. zakres diagnostyki, liczba wykonanych procedur czy współczynnik zakażeń pooperacyjnych.


Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno - Rehabilitacyjny Górka znalazł się w gronie ponad 60-ciu najlepszych placówek w Polsce. W kategorii alloplastyki stawu kolanowego nasz Oddział Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej dla Dorosłych zajął 14 miejsce, natomiast Oddział Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej dla Dzieci znalazł się na 20 pozycji biorąc pod uwagę zabiegi Chirurgiczne Kręgosłupa. Szczegółowe informacje: http://rankingi.wprost.pl/szpitale

 

 Ogólnopolska akcja edukacyjna "Ognik" w Szpitalu "Górka"

Komenda Powiatowa PSP w Busku - Zdroju w ramach projektu "Bezpieczny Dom", realizuje ogólnopolską akcję edukacyjną "Ognik". Celem programu jest edukacja dzieci i młodzieży szkolnej w temacie bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożenia.

W praktycznych zajęciach edukacyjnych wzięły udział dzieci przebywające na leczeniu w Specjalistycznym Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym "Górka" oraz Pani Jadwiga Karcz - Dyrektor Szpitala. Strażacy zaprezentowali uczestnikom szkolenia, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego dużym zadymieniem, przedstawili zagrożenia sezonowe oraz formy spędzenia wolnego czasu i mogące z nich wynikać niebezpieczeństwa. Wszystkie pokazy wykonywane były w warunkach w pełni bezpiecznych           dla uczestników. Wierzymy, że udział dzieci w warsztatach zapisze się w ich pamięci i w przyszłości zaowocuje poprawą świadomości, co przełoży się na bezpieczeństwo w przypadku gdy rzeczywiście przyjdzie zmierzyć się z prawdziwymi zagrożeniami.

 00.JPG

15.JPG

 09.JPG

Profilaktyczne wizyty w placówkach oświatowo - wychowawczych. Diagnostyka wad postawy.

Wada postawy to zmiany w wyprostowanej pozycji ciała, które różnią się od typowych fizjologicznych ukształtowań. Deformacje postawy dotyczą zmian kształtów kręgosłupa oraz odcinków z nim związanych. Jedną z wielu przyczyn wad postawy jest spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży oraz siedzący tryb życia. Znaczenie ma również zatracenie prawidłowych wzorców racjonalnego odżywiania, prowadzące do zaburzeń podaży białka, makro-
i mikroelementów, witamin, szczególnie istotnych w okresie szybkiego wzrastania w wieku rozwojowym.
Badanie lekarskie jest podstawowym badaniem w diagnostyce wad postawy. Częste kontrole i badania przesiewowe dzieci i młodzieży w wieku szkolnym są konieczne do oceny prawidłowości rozwoju postawy. W przypadku istnienia wad postawy leczenie ma na celu usunięcie lub zmniejszenie deformacji, utrwalanie uzyskanej korekcji oraz zatrzymanie choroby, jeśli niemożliwa jest już korekcja.
Rokowanie w większości wad postawy jest dobre pod warunkiem wczesnego rozpoznania
i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Zaniedbane wady postawy ulegają utrwaleniu, przyspieszają rozwój zmian zwyrodnieniowo-przeciążeniowych i stają się źródłem powstawania innych schorzeń narządu ruchu, a co za tym idzie dolegliwości bólowych.

Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” zainicjował cykliczne spotkania p.n. „Biały Tydzień” w Placówkach Oświatowych, a także w Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych na terenie województwa Świętokrzyskiego.
Odwiedziliśmy poniższe placówki:
- Powiatowy Zespół Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Nagłowicach
- Zespół Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Opatowcu
- Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Kazimierzy Wielkiej
- Regionalną Placówkę Opiekuńczo-Terapeutyczną w Kazimierzy Wielkiej
- Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach
- Szkołę Podstawową w Krzczonowie
- Szkołę Podstawową nr 4 w Sandomierzu
- Szkołę Podstawową w Sadowie

Przez ostatnie pół roku, w okresie od lutego do maja 2017 personel medyczny Szpitala „Górka” podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą przeprowadzał badanie lekarskie mające na celu rozpoznanie wady postawy. Rodzice i Opiekunowie wszystkich dzieci, którzy wyrazili zgodę na udział w naszej akcji zostali poinformowani o problemach związanych z wadą postawy oraz możliwościami leczenia.
Łącznie zostało przebadanych 598 dzieci, a u 328 z nich lekarze rozpoznali wady postawy, natomiast 12 uczniów zostało skierowanych na dalszą diagnostykę w Poradni Specjalistycznej.
Część dzieci skorzystało z bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych organizowanych w naszym Szpitalu. Powyższa statystyka wyraźnie pokazuje, że problem nieprawidłowości postawy dotyka co drugie dziecko, dlatego akcję p.n. „Biały Tydzień” będziemy kontynuować w przyszłym roku szkolnym. Kolejny etap akcji rozpocznie się zaraz po wakacjach - 13 września 2017r. Serdecznie zapraszamy Dyrektorów Placówek Oświatowych i Ośrodków Szkolno-Wychowawczych do podjęcia z nami współpracy i rozpoczęcia diagnostyki pod kątem rozpoznawania wad postawy
u swoich podopiecznych. 

  dzien_otwarty__452x640___381x540_.jpg

 

I BUSKIE FORUM ARTROSKOPOWE

W dniach 21-22 kwietnia 2107 r. w Centrum Konferencyjnym Sanatorium MARCONI odbyło się I Buskie Forum Artroskopowe. Organizatorami Konferencji byli Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. oraz Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny GÓRKA, natomiast partnerem Polskie Towarzystwo Artroskopowe. Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego objął honorowy patronat nad wydarzeniem. Do komitetu naukowego I BUSKIEGO FORUM ARTROSKOPOWEGO zaproszeni zostali: dr hab. n. med. prof. UM Marcin Domżalski, dr n. med. Jacek Walawski, dr n. med. Marek Tramś, dr n. med. Arkadiusz Bielecki, lek. med. Sławomir Marcinkowski oraz lek. med. Dariusz Hudzik.

Było to z pewnością jedno z najważniejszych tegorocznych tego typu wydarzeń w regionie. Szczególnie podkreślić należy wkład i zaangażowanie lekarzy zatrudnionych na co dzień w Szpitalu GÓRKA. Dwudniowa konferencja podzielona została na 21 wykładów, wygłoszonych podczas dwóch sesji tematycznych (1. Staw rzepkowo-udowy 2. Naprawa łąkotek). Doskonałym uzupełnieniem zajmujących prelekcji okazały się warsztaty dotyczące technik naprawy łąkotek z użyciem instrumentarium spectrum.

W czasie obrad na dedykowanych stoiskach, mogliśmy zapoznać się z bogatą ofertą wystawców - firm z branży medycznej. Wysoki poziom szkoleniowy zjazdu, ciekawe tematy prelekcji oraz ożywiona dyskusja sprawiły, że I BUSKIE FORUM ARTROSKOPOWE oceniamy jako bardzo owocne. Forum dało wszystkim uczestnikom ogromne możliwości wymiany doświadczeń i dlatego jesteśmy przekonani, że znacząco przyczyni się ono do dalszego rozwoju artroskopii w naszym kraju.

 02 (640x360)_1.jpg

 

 27__800x495___640x396_.jpg

 

17__800x377_.jpg 

 

 

18009995_1386110691448392_1766925439751491340_n.jpg 

 

 

 

18033173_1386110704781724_3687376201585960104_n.jpg 

 

 _3.jpg

Swieta.jpg

 

 

 

przerwa___wiadczenia.jpgpromocja___wi__teczna_2016.jpg

 

Konferencja KOMPLEKSOWE LECZENIE ARTROGRYPOZY  

Sanatorium Marconi, 6-7 października. Już po raz drugi w tym roku
Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. było gospodarzem konferencji pod szyldem Dni Kliniczne Buska-Zdroju. To już 65 edycja tych ważnych dla środowisk medycznych spotkań. Tematem październikowego zjazdu było Kompleksowe Leczenie Artrogrypozy http://www.szpitalzdrowia.pl/choroby/artrogrypoza/ Obrady otworzyli: Wojciech Legawiec – prezes zarządu UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ S.A. , dr med. Bartłomiej Kowalczyk
z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie http://www.szpitalzdrowia.pl/ oraz
dr Wojciech Budacz – Vigo Ortho Polska Sp. z o.o. http://www.vigo-ortho.pl . Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego. Konferencja miała międzynarodowy, interdyscyplinarny charakter,
a wśród gości i wykładowców pojawiły się uznane autorytety ze świata medycyny
i fizjoterapii z kraju i zagranicy, m.in. Rene Willemsen, Ani Samagrian, Ruth Lester, Harold van Bosse, , Emilia Mikołajewska, Andrzej Grzegorzewski, Marek Jóźwiak, Sławomir Snela, Jarosław Czubak czy Kryspin Niedzielski. Wszystkich znamienitych gości nie sposób wymienić, dość powiedzieć, że uczestnicy zgodnie podkreślali wysoki poziom szkoleniowy.

 alogrypoza1.gif

 Podczas wykładów przybyli mogli zapoznać się z najnowszymi naukowymi osiągnięciami, wymienić doświadczenia i pogłębić wiedzę. Całość zagadnień omówionych w ciągu 2 dni konferencji podzielona była na 25 wykładów. Co ważne, w wydarzeniu uczestniczyli rodzice wraz ze swoimi pociechami dotkniętymi artrogrypozą. Istotną część konferencji stanowiły zajęcia warsztatowe, podczas których lekarze i fizjoterapeuci mogli również w praktyczny sposób przekazać część swojej wiedzy. Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://ubz.pl/index.php/artrogrypoza-2016 W trakcie wykładów eksperci często odnosili się do konkretnych przypadków, z którymi zetknęli się w swojej karierze. Znaczący wkład
w dorobek naukowy konferencji mieli lekarze związani ze Specjalistycznym Szpitalem Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Górka, na czele z dr med. Bartłomiejem Kowalczykiem
– gorącym orędownikiem zorganizowania tej konferencji w Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A.
Uczestnicy odwiedzali stoiska wystawiennicze prezentujące m.in. ofertę Uzdrowiska w tym oczywiście Szpitala GÓRKA www.szpitalgorka.pl a także sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

altogrypoza2.jpg 

3.JPG

 

1.JPG 

 

 Za udział w konferencji zostały przyznane punkty edukacyjne. Zarząd Uzdrowiska
Busko-Zdrój S.A. pragnie niniejszym podziękować współorganizatorom za pomoc
w przygotowaniu konferencji, znamienitym gościom za przybycie a prelegentom
za zajmujące wykłady.

 

 BIAŁY TYDZIEŃ W NASZYM SZPITALU.

bialytydzien3.gif

 

g__rka_wycieczka.jpg 

 bialasobota__453x640_.jpg

 sprz__taniea.jpg

 

 

 

 wolne_miejsce2.jpg

gim korek2_1.jpg

 

 

 

 

glowny.gif

oferta_napis.gif  

zabiegiortopedyczne.gif

cennikzo.gif  

rehabilitacjaogolnoustrojowa.gif 

cennikro.gif rtg.gif 

cennikrtg.gif