Aktualności

 

 

 Gimnastyka korekcyjna w Szpitalu "Górka"

gimnatyka_kor..JPG

 

Rehabilitacja w ramach NFZ dla dzieci i młodzieży

info nowe_1.JPG 

 

01.04.2018r. "Fizjoterapia Ambulatoryjna" w Szpitalu GÓRKA

Zasady przyjęć

Rejestracja odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00.

Pacjent dokonuje rejestracji osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem osoby trzeciej.

Warunkiem zarejestrowania się jest posiadanie oryginału skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego oraz podanie danych osobowych pacjenta, tj. imię  i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, telefon kontaktowy lub e-mail.

Pacjenci, zobligowani są dostarczyć oryginał skierowania do 14 dni od daty zarejestrowania w celu wprowadzenia do systemu pacjentów oczekujących na świadczenia.

Osoba dokonująca rejestracji podaje termin i godzinę zabiegów.

Fizjoterapia ambulatoryjna odbywa się na podstawie zlecenia wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w cyklu terapeutycznym do 10 dni zabiegowych. Jednemu świadczeniobiorcy przysługuje nie więcej niż 5 zabiegów dziennie.

Skierowanie na cykl zabiegów powinno zawierać następujące elementy:

  • Pieczęć nagłówkową z numerem umowy zawartej z dyrektorem właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ
  • Imię, nazwisko, adres zamieszkania świadczeniobiorcy oraz numer PESEL a w przypadku braku numeru PESEL numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.
  • Rozpoznanie w języku polskim
  • Kod jednostki chorobowej według Klasyfikacji ICD – 10.
  • Opis dysfunkcji narządu ruchu, deficytu neurologicznego lub innej przyczyny kierowania na rehabilitację.
  • Choroby przebyte i współistniejące oraz inne czynniki (np. wszczepione urządzenia wspomagające pracę układu krążeniowo – oddechowego lub metal w ciele pacjenta, przyjmowanie niektórych leków) mogące mieć istotny wpływ na proces rehabilitacji.
  • Zalecone zabiegi fizjoterapeutyczne wraz z określeniem okolicy ciała, ewentualnej strony (prawa, lewa) oraz liczbę poszczególnych zabiegów w cyklu.
  • Pieczęć i podpis lekarza kierującego oraz datę wystawienia skierowania.

 30629444_1740936389299152_4765166451411648512_o.jpg

 

03.03.2018r. KOCHAM WIĘC BADAM na "Górce"

   W dniu 03.03.2018r. w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym "Górka" w Busku-Zdroju po raz kolejny odbyła się akcja p.n. Biała Sobota. W tym roku Szpital rozpoczął współpracę z Fundacją Słoneczna Przyszłość. Wspólnie zostały zorganizowane bezpłatne badania pod kątem wady postawy połączone z badaniami profilaktyki onkologicznej. Nasi specjaliści z dziedziny Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu a także Rehabilitacji Leczniczej przebadali ponad 100 małych pacjentów z czego połowę z nich skierowali na dalsze, kompleksowe leczenie w naszej Placówce.

  Biała Sobota cieszyła się dużym zainteresowaniem - już pierwszego dnia rejestracji skończyły się wolne miejsca na w/w badania. Kolejny etap naszej akcji odbędzie się już początkiem czerwca. Zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia naszego FANPAGE na portalu Facebook oraz strony internetowej www.szpitalgorka.pl

 Projekt_bez_tytu__u_7_.jpg

01.09.2017r. - Innowacyjne operacje na "Górce"

__ledzik.JPG 

 

 

 Dwie innowacyjne operacje stawu barkowego przeprowadzono dziś w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym "Górka" w Busku-Zdroju. Zabiegi wykonano metodą latarjet, dzięki czemu pacjenci już jutro będą mogli wrócić do domów.

Jeden z operowanych w Busku pacjentów ma 16, a drugi 20 lat. Problem zdrowotny u obu był taki sam: "wyskakujący" bark.

Patryk miał wypadek na motorze. Wydawał się niegroźny, choć ręka wyskoczyła mu z barku. Nie zgłosił się do lekarza. - Sam sobie to nastawiłem. Następnie to się powtórzyło kilka razy podczas gdy w piłkę - opowiada chłopak. A potem kontuzja wracała coraz częściej, nawet podczas snu.

Wiktor Syska miał podobną kontuzję. I też sam nastawiał sobie wybity bark. - Ten ból nie jest do opisania, to coś jak skurcz, ale 10 razy mocniejszy - opowiada.

Bark "wybija się" podczas ćwiczeń, pływania, nawet przeciągania. Z czasem pacjent w obawie przed bólem przestaje używać kontuzjowanej ręki. Pojawia się choroba zwyrodnieniowa stawów, pacjent w wieku 30 lat ma bark taki jak 60-70-latek...

Receptą może być artroskopia stawu barkowego metodą latarje (czyt: latarże). Operacje takie są przeprowadzane metodą laparoskopową. Zamiast dużej rany, powstaje kilka mniejszych nacięć. Dzięi temu pacjenci szybciej wracają do zdrowia i pełnej sprawności.

Dziś operacja metodą latarjet po raz pierwszy wykonana została w województwie świętokrzyskim. Do współpracy przy obu zabiegach zaproszono doktora Romana Brzóskę z Bielska-Białej. To on w 2009 roku wykonał pierwszą taką operację w Polsce. - Medycyna zmierza w kierunku zabiegów mniej inwazyjnych. Rozwój ortopedii idzie właśnie w tym kierunku, by zmniejszyć traumatyzację okolicznych tkanek, żeby zabieg był dla pacjenta jak najbardziej przyjazny a z drugiej strony - jak najbardziej efektywny - mówi dr n. med. Roman Brzóska, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Barku.

brzoska.JPG

Operacje barku metodą latarjet jak dotąd przeprowadzane były tylko w dwóch ośrodkach w kraju.

Zapraszamy do obejrzenia  materiału telewizyjnego na ten temat:

 

 https://kielce.tvp.pl/33826497/innowacyjne-operacje-w-gorce

 

08.02.2017 r - Telewizja Silesia  - TVS z wizytą w naszym Szpitalu.

 

 tv Silesia_1.JPG

 

 

Zapraszamy do obejrzenia interesującego materiału telewizyjnego o naszym szpitalu:

 https://www.facebook.com/pg/ubzgorka/videos/?ref=page_internal

 

 

17.09.2016 r. "Spacer po Górce - Szklane Domy, idea a rzeczywistość" - Europejskie Dni Dziedzictwa

 W sobotę 17 września odbyła się piesza wycieczka z centrum uzdrowiska do naszego szpitala. Wydarzenie  było zorganizowane  w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Spacer po Gorce - Szklane Domy, idea a rzeczywistość". W ramach cyklu "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią" przeprowadzona została prezentacja historii obiektu w formie slajdów z omówieniem.

Organizatorami byli Buskie Samorządowe Centrum Kultury oraz Centrum Informacji Turystycznej w Busku - Zdroju.

 

 20160917_150159aa.jpg

 

 20160917_150736aa.jpg

20160917_151151aa.jpg

06.05.2016 r. - Sprzątanie na "Górce"

 Dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno - Rehabilitacyjnego "Górka" wraz z Kołem Ekologicznym, Zespołu Szkół Specjalnych działającym przy naszym Szpitalu po raz kolejny zorganizowali akcję porządkowania parku otaczającego nasz ośrodek. Po zakończeniu pracy dla naszych małych pacjentów przebywających u nas na rehabilitacji zorganizowaliśmy gorący poczęstunek.
Takie wspólne działania w celu podniesienia estetyki otaczających szpital terenów zielonych oraz świadomości ekologicznej młodzieży leczącej się w szpitala do już tradycja naszej placówki

 

 

23.10.2015 r. 100 - lecie harcerstwa na ziemi buskiej oraz podziękowania za współpracę dla Pani Jadwigi Karcz dyrektor Szpitala "Górka".

 Podziekowania_karcz.jpg

25.09.2015 r.      Sprzątanie Ziemi na "Górce"

Dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno - Rehabilitacyjnego "Górka" wraz z Kołem Ekologicznym,  Zespołu Szkół Specjalnych działającym przy naszym Szpitalu po raz kolejny zorganizowali akcję porządkowania parku otaczającego  nasz ośrodek. Po zakończeniu pracy dla naszych małych pacjentów przebywających u nas na  rehabilitacji zorganizowaliśmy gorący poczęstunek.

Takie wspólne działania w celu podniesienia estetyki otaczających szpital terenów zielonych oraz świadomości ekologicznej młodzieży leczącej się w szpitala do już tradycja naszej placówki

 

 

 spr__atanie_g__rki.jpg

 

19.09.2015 r.   Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. oraz Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” zorganizowały po raz kolejny Białą Sobotę

Wady postawy ciała stanowią w czasach współczesnych istotny problem zdrowotny naszego społeczeństwa. Gwałtowne zmiany środowiska życia człowieka odbijają się na nim zdecydowanie niekorzystnie.
Styl życia i uwarunkowania środowiskowe w znacznym stopniu przyczyniają się do występowania nieprawidłowości w postawie ciała dzieci i młodzieży, a występowanie nieprawidłowości postawy ciała u uczniów w szkole podstawowej jest zjawiskiem powszechnym. Badania postawy pozwalają określić skalę tych nieprawidłowości i podjąć odpowiednie działania profilaktyczne i lecznicze.
Ruch jest najwszechstronniejszym czynnikiem rozwojowym i zdrowotnym. Postęp cywilizacyjny sprawił, że aktywność fizyczna jest obecnie znikoma w stosunku do potrzeb biologicznych rozwijających się organizmów.
Zarząd "Uzdrowiska Busko-Zdrój" S.A. wraz z Dyrekcją Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno - Rehabilitacyjnego "Górka" cyklicznie organizuje Białą Sobotę/ Niedzielę w ramach profilaktyki.
W dniu 19.09.2015 roku odbyła się kolejna edycja badań profilaktycznych w ramach Białej Soboty.
Badania prowadził personel medyczny Szpitala: dr n. med. Adam Bandyra, lek. med. Dorota Kulińską - Książek, lek. med. Agnieszka Dalach oraz lek. med. Stanisław Horeglad.
Przebadano i skierowano na rehabilitację 100 małych pacjentów z czego 28 pacjentom już wyznaczono termin rehabilitacji w naszym ośrodku.
W związku z wznowieniem od 1 października 2015 zajęć gimnastyk korekcyjnej dla dzieci część małych pacjentów zapisana zostały na te zajęcia.
W ramach Białe Soboty przepadano również  badania neurologopedę -  15 pacjentów.
Natomiast firma zaopatrzenia medycznego i ortopedycznego współpracująca z Szpitalem przebadała stopy dzieci na diagnostycznej platformie podoskopowej.

Każdy mały pacjent został poczęstowany naszą wodą mineralną  Buskowianką oraz różnymi słodyczami.

 

biaq__.gif

 

01.04.2015 r.  "Uzdrowisko Busko - Zdrój" S. A. w Busku Zdroju, rozpoczęło termomodernizację Naszego Szpitala. 

Do ocieplenia ścian i stropów zostaną dobrane - na podstawie audytów energetycznych - odpowiednie materiały, co pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania o ok. 30 proc.

W części obiektu zostaną wymienione okna i drzwi, zmodernizowana będzie też instalacja centralnego ogrzewania i systemy ogrzewające ciepłą wodę.

Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

 

 20150716_142112.jpg

 

 24.03.2015 r. Teresa Lipowska z wizytą na Dziecięcym Oddziale  Rehabilitacyjnym

 W dniu 24.03.2015r Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno - Rehabilitacyjny "Górka odwiedziła znana i lubiana aktorka Pani Teresa Lipowska. Zapoznała się z zakresem działalności Szpitala, następnie spotkała się z najmłodszymi pacjentami placówki. Na zakończenie spotkania Pani Teresa Lipowska została obdarowana bukietem z wiosennych kwiatów.

 PICT0242___Kopia__2_.JPG

PICT0263.JPG

 

27.09.2014 r. „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. oraz Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” zorganizowały po raz kolejny Białą Sobotę.

DSCF9369.JPG

Lekarze specjaliści: dr n. med. Adam Bandyra, lek. Med. Artur Oberc oraz lek. med. Agnieszka Dalach wraz z fizjoterapeutami Markiem Arabskim i Pauliną Szybalską konsultowali bezpłatnie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym pod kątem oceny wad postawy oraz leczenia rehabilitacyjnego.

DSCF9390.JPG 

Akcja na Górce cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Przebadano około 100 pacjentów. Organizacyjnie przedsięwzięcie było dopięte na ostatni guzik. Dzieci przyjmowane były w ustalonych uprzednio porach. Na rodziców i ich pociechy czekała gorąca herbata, łakocie oraz woda mineralna „Buskowianka”. Dyrektor Szpitala - Jadwiga Karcz osobiście czuwała nad przebiegiem Białej Soboty, służyła przybyłym informacją dotyczącą konsultacji oraz rehabilitacji.
U części małych pacjentów stwierdzono wady postawy, skrzywienia kręgosłupa oraz płaskostopie. 17 pacjentów zostało zakwalifikowanych do rehabilitacji, nad którą czuwać będzie personel medyczny oraz zespół fizjoterapeutów szpitala. Jeden pacjent - skierowany na leczenie operacyjne. Pozostałe osoby zostały objęte opieką specjalistyczną w naszej poradni ortopedycznej. Namawiamy rodziców, by Ci dbali o badania profilaktyczne i kontrolne swoich pociech. Przecież lepiej zapobiegać – oszczędzimy w ten sposób naszym dzieciom w późniejszym czasie niepotrzebnych cierpień i długiego procesu leczenia.

DSCF9367.JPG 

 

W ramach Białej Soboty były również zorganizowane bezpłatne badania
przez Salon Medyczny Life+ :
1. Badanie stóp na platformie podoskopowej.
2. Skład ciała na profesjonalnym analizatorze.
3. Pomiar ciśnienia na stacjonarnym ciśnieniomierzu.

 

 

 

 

28 SIERPNIA 2013 NAUCZYCIELE ZESPOŁU POZALEKCYJNEGO ZORGANIZOWALI WYCHOWANKOM PIKINIK NA ZAKOŃCZENIE TEGOROCZNYCH WAKACJI.

cache_20653384.jpg

 

cache_20653383.jpg

 

 

 

cache_20653393.jpg       

         

NA KONIEC WSZYSCY UCZESTNICY ZASIEDLI PRZY WSPÓLNYM STOLE,GDZIE CZEKAŁY PYSZNE KIEŁBASKI PRZYGOTOWANE PRZEZ KUCHNIĘ SZPITALA.

cache_20653396.jpg

GOŚCIEM HONOROWYM SPOTKANIA BYŁ KLUB MOTOCYKLOWY OLD BIKERS MC POLAND, KTÓREGO CZŁONKOWIE Z DUŻYM ENTUZJAZMEM PREZENTOWALI MŁODYM PACJENTOM SWOJE PIĘKNE MASZYNY. NAJWIĘCEJ EMOCJI DOSTARCZYŁY JAEDNAK PRZEJAŻDZKI MOTOCYKLAMI, KTÓRYCH GOŚCIE NIE SZCZĘDZILI.